توصیه های مرکز سلامت محیط و کار به منظور کنترل شیوع کرونا ویروس

مرکز سلامت محیط و کار در راستای وظایف کمکی خود اقدام به تدوین دستورالعملی در این خصوص برای حفظ بهداشت محیط بیمارستان ها و سایر اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی نموده که توجه به آن می‌تواند در جلوگیری از ابتلا به این بیماری بسیار مفید باشد. همچنین توجه به این موارد و اقدامات کنترلی ساده مانند هندراب، رعایت بهداشت فردی، بعد از توالت و حضور در اماکن عمومی و ….. در جلوگیری از ابتلا به این بیماری موثر خواهد بود

شرکت سمپاشی کوشا پیشرو

توصیه ها برای اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی

 1. نصب راهنمای کنترل محیطی مقابله با بیماری‌های تنفسی در محل و نظارت متصدی نسبت به اجرای صحیح آن توسط کارکنان
 2. نصب تابلوهای آموزشی پیشگیری از انتقال بیماری های تنفسی به تعداد کافی در محل
 3. نصب دستورالعمل شستن دستها برای پیشگیری از انتقال بیماری های تنفسی به تعداد کافی در محل سرویس های بهداشتی
 4. وجود مواد شوینده، گندزدا، امکانات و تجهیزات نظافت به مقدار کافی و لازم در محل
 5. استفاده از هواکش و سیستم تهویه مناسب در سرویس های بهداشتی
 6. ممانعت از ادامه فعالیت پرسنل بیمار و مشکوک به بیماری های تنفسی
 7. استفاده از پرسنل مخصوص به عنوان مسئول نظافت و استفاده از ماسک، دستکش، چکمه و لباس کار در هنگام نظافت
 8. نظافت و گندزدایی دستگیره‌های در، نرده پله ها و سرویس های بهداشتی به صورت مستمر و سایر سطوح مانند کف اتاقها، راه ها، سالن های آمفی تئاتر و … روزانه
 9. جداسازی سطل، دستمال ها، وسایل نظافت و گندزدایی سرویس های بهداشتی از وسایل مکان های دیگر از جمله آب خوری و غیره
 10. جمع آوری دستمال کاغذی های استفاده شده و همچنین وسایل یکبارمصرف نظافت در کیسه های پلاستیکی محکم و سطل های دردار پدالی و دفع آنها در آخر هر نوبت کاری توسط مسئول نظافت همان شیفت
 11. مجزا بودن کلیه لوازم مورد استفاده بهداشتی برای هر فرد مقیم و پرسنل
 12. استفاده از چادر نماز مهر و سجاده شخصی در نماز خانه
 13. شستشو نظافت و گندزدایی مستند در سرویس های بهداشتی
 14. نظافت شستشو و گندزدایی تمام سطوح سرویس‌های بهداشتی بعد از هر شیفت به طور مرتب
 15. وجود سیستم لوله کشی صابون مایع و یا حداقل ظرف همراه با مایع دستشویی در محل سرویس های بهداشتی
 16. شستشو و گندزدایی مستمر کلیه قسمت های آشپزخانه و یا محل های جانبی
 17. آموزش های لازم به پرسنل آشپزخانه و سایر پرسنل
 18. آموزش نحوه شستن دست ها برای پیشگیری از انتقال ویروس به پرسنل آشپزخانه و سایر پرسنل
 19. سرو نمک، فلفل، سماق و آب خوردن در بوفه آبدارخانه و آشپزخانه و سالن پذیرایی در بسته‌بندی‌های یکبار مصرف و یا در غیر این صورت گندزدایی مناسب ظروف حاوی آنها

دستورالعمل گندزدایی خودروها

 • رعایت مسائل بهداشت فردی شامل

پرهیز از دست دادن با یکدیگر به دلیل مسایل بهداشتی و یا استفاده از دستمال کاغذی هنگام عطسه یا سرفه کردن و شستن مرتب دستها با آب و صابون

استفاده از شوینده های با پایه الکل بدون نیاز به آب توصیه می شود

 • استفاده از هواکش باز گذاشتن در ها و در صورت امکان پنجره های خودرو در مبدا و مقصد
 • زمان نظافت و گندزدایی خودروها

3-1- در پایان هر شیفت کاری

3-2- در میانه شیفت

 • دستورالعمل گندزدایی

نظافت سطوح دارای تماس مشترک شامل: میله‌های افقی و عمودی، دستگیره ها، پشتی صندلی ها و فرمان وسایل حمل و نقل عمومی با کمک مواد شوینده و سپس توسط آب ژاول 1% و با کمک دستمال تمیز دیگری گندزدایی انجام می گیرد

4-1- هنگام گندزدایی و نظافت خودرو باید خالی از سرنشین بوده و درها و پنجره ها باز گذاشته شوند و هواکش جهت تهویه بهتر هوا نیز روشن باشد

4-2- دو مرحله نظافت و گندزدایی جدا از یکدیگر بوده و نباید هیچ گونه اختلالی بین شوینده و گندزدا انجام گیرد

4-3- محلول گندزدا باید روزانه تهیه و استفاده شود (کارایی محلول پس از گذشت ۲۴ ساعت کاهش می یابد) 4-4- گندزدا باید با آب سرد یا معمولی تهیه گردد

4-5- فرد یا افراد مسئول نظافت خودرو در هنگام نظافت باید از ماسک، دستکش و لباس کار مناسب و مقاوم در برابر خوردگی آب ژاول استفاده نمایند

 • لازم است در حین کار با ترکیبات گندزدای پایه کلره از جریان مناسب هوا در محل گندزدایی استفاده کرد تا انتشار ترکیبات کلر در فضای بسته باعث مسمومیت افراد نگردد.
 • در حین کار با ترکیبات کلر و اسیدی لازم است از ماسک های تنفسی تمام صورت و با کارتریج مناسب برای گاز و بخار های اسیدی استفاده شود .
 • در حین کاربرد مواد شیمیایی لازم است از دستکش و لباس مقاوم در برابر خوردگی اسید استفاده شود.
 • ماده مناسب برای گندزدایی بر پایه آب الکل و یا هیپوکلریت سدیم ۱ درصد در نظر گرفته می‌شود. برای تهیه این غلظت از مواد گندزدا لازم است یک واحد آب ژاول ماده سفید کننده تجارتی با غلظت ۵ درصد را به ۵ واحد آب سرد و معمولی در ظرفی دردار و ترجیحاً پلاستیکی اضافه نمود. یادآور می‌شود محلولی که به این ترتیب مهیا می شود لازم است در ظرف در بسته نگهداری شود و حداکثر زمان ماندگاری و قابل استفاده بودن آن برای عملیات گندزدایی ۲۴ ساعت در نظر گرفته شده است. به جهت افزایش کارآمدی ماده گندزدایی درست شده، تازه مصرف کردن آن در اولویت می باشد.

4-6- برای نظافت سطوح در خودروها لازم است 2 دستمال مجزا پیش می شود و پس از هر بار نظافت (در نیمه شیفت و انتهای آن) دستمال ها حتماً شسته و گندزدایی شوند تا برای نوبت بعدی استفاده آماده گردند.

 • جهت زدودن و کاهش بار آلودگی سطوح از عامل بیماریزا، ابتدا سطوح با دستمال مرطوب و آغشته به مواد شوینده نظافت می گردد .
 • گندزدایی توسط دستمالی که توسط محدود گندزدا تهیه شده مرطوب و خیس شده، برای سطوح انجام می شود. در این قسمت دستمال در سطل یا ظرفی که محتوی محلول گندزدا است غوطه ور شده پس از فشردن و زدودن محلول اضافی بر روی کلیه سطوح تماس مشترک برای آنها وجود دارد کشیده می‌شود.

لازم است رطوبت ناشی از آغشته شدن سطوح (میله‌ها، دستگیره‌ها، پشتی صندلی و فرمان و…) به مواد گندزدا به صورت خود به خودی خشک شده و از خشک کردن سطوح با وسایل و یا دستمال دیگر ممانعت به عمل آید(مهم)

 • مدت حدود ۱۰ دقیقه ای ماندگاری برای اثربخشی مواد گندزدا برای سطوح پیش‌بینی می‌شود.
 • لازم است نظافت را از یک نقطه آغاز و در طرف دیگر یا نقطه مقابل پایان برسد.
 • دستمال ها و وسایلی که برای نظافت خودروها استفاده می‌شود باید از وسایلی که برای شستشو و نظافت سرویس های بهداشتی به کار می‌رود جدا بوده و در هیچ شرایطی مشترک استفاده نگردد .

4-7- محل نگهداری مواد شوینده و گندزدا، لباس و وسایل حفاظتی مربوطه در مبدا و مقصد خودرو پیش‌بینی شده و روسای مربوطه موظف به تامین نیازهای مرتبط با این فعالیت‌ها در خطوط می باشند.

8-4- لازم است در محل ابتدا و انتهای محل نگهداری مواد شیمیایی درباره کمک های اولیه مشتمل بر حداقل موارد ذیل باشد: یک جفت دستکش یکبار مصرف، ماده چشم شوی، یک شیشه ماده ضدعفونی کننده پوست و محل جراحت، ماده شوینده نظیر صابون و ترجیحاً صابون مایع یا صابون با پایه الکلی بدون نیاز به شستشو با آب، چهار عدد گاز استریل، یک رول باند، یک پماد سوختگی، یک عدد قیچی، پنبه به مقدار کافی و ده عدد چسب زخم.

 • برای حفاظت و مراقبت از سلامت پرسنل شاغل در سامانه‌ها، نکات ذیل در نظر گرفته شود:
 • در صورت بروز هرگونه علائم شبیه سرماخوردگی های فصلی در پرسنل سامانه های حمل و نقل مانند تب بالای ۳۸ درجه سلسیوس، سرفه و گلودرد و سایر علائم تنفسی و تنگی نفس بلافاصله از ادامه کار خودداری نموده و مراکز بهداشتی درمانی یا پزشک معتمد دستگاه دستگاه مربوطه جهت طی دوره درمان و مراقبت های لازم مراجعه نمایند .
 • شروع به کار افراد فوق الذکر فقط با ارائه گواهی سلامت و تعیین مرکز بهداشتی درمانی یا پزشک معتمد دستگاه مربوطه امکان‌پذیر خواهد بود. لازم است هماهنگی های لازم با کارفرما در طول مدت غیبت از کار فراهم شود و جایگزینی برای وی تا انتهای دوره درمان پیش‌بینی می‌شود. در این شرایط می بایست حقوق و مزایای کامل فرد بیمار طبق مقررات سازمانی پرداخت و امنیت شغلی فرد در زمان ترک خدمت حفظ گردد .
 • به جهت حفظ سلامت شاغلین و پیشگیری از ابتلا به این افراد به ویروس کروناویروس، کارفرما موظف است حداقل به ازای هر شیفت 2 ماسک در اختیار رانندگان خودروها و روزی 2 ماسک تنفسی یکبار مصرف افراد فوق الاشاره ملزم به استفاده از آن می باشند.
 • لازم است رانندگان خودروها که در تماس مستمر با بیمار هستند در هر رفت و برگشت سیر خود در محل مبدا و مقصد اقدام به شستشوی دست مطابق با دستورالعمل پیشگفت نمایند .
 • برطرف شدن شرایط ویژه و مراقبت از عوامل محیطی و کاهش بار آلودگی کروناویروس کلیه خودروها پوشش شیشه و پرده پنجره های خود را باز نموده و با این کار باعث کاهش سطح آلودگی در خودروها شوند.
 • نصب تابلوهای توصیه ای و آموزشی برای به کارگیری تمهیدات لازم در جهت مقابله با شروع کروناویروس در محل سامانه های حمل و نقل ضروری است.
 • لازم است در کلیه سامانه های حمل و نقل سطل های دردار پدالی پیش‌بینی شود و کلیه مسافرین و گیرندگان خدمات در این مکان ها موظف به امحاء دستمال های کاغذی مصرف شده در این محل ها می باشند.
 • تخلیه این مخازن زباله توسط افراد موظف نظافت در بخش مربوطه بوده، تخلیه مخازن زباله در کیسه های پلاستیکی محکم در آخر هر شیفت صورت گرفته و وسایل طبق مقررات پیش گفت نظافت و گندزدایی انجام گردد.
 • صحت انجام مراحل و فعالیت های کنترل و مراقبت محیطی سامانه های حمل و نقل بر عهده روسای سازمان تابع بوده و به جهت شرایط ویژه و خطر شیوع بیماری کرونا ویروس کلیه مراحل ارائه شده در این دستورالعمل تا رفع بحران و استقلال شرایط عادی برای کلیه دستگاه‌های اجرایی و خدماتی لازم اجرا می باشد .

ضد عفونی شرکت برای کرونا

Call Now Buttonتماس با ما