سمپاشی خرمگس

نمای از یک خرمگس

سمپاشی خرمگس

در تابستان برای گردش بیرون رفته یا به سمت باغچه خود می رویم و مشغول می شویم اما متاسفانه حشراتی مانند مگس و خرمگس ما را ناراحت و عصبی می کنند.

با کمک شرکت سمپاشی کوشا پیشرو محیط سبز دیگر نیاز نیست هنگام مواجه با آنها عصبی بشوید.

این نوع از حشره از راسته دوبالان یا مگس ها می باشد که  چشمان مرکب دارند، چشمان آنها متشکل از تعداد زیادی واحد بینایی می باشد که هر واحد بینایی یک عدسی و یک قرنیه و تعدادی گیرنده نوری دارد، که هر کدام از واحد‌های بینایی تصویری از میدان بینایی را به مغز میفرستند.  این نوع از مگس نژادهای متفاوتی دارد که تعداد زیادی از آنها در ایران شناسایی شده است.

خرمگس چیست؟

 خرمگس ها قدرت و سرعت بالای در شکار دارند و این خصوصیت منحصر بفرد آنها به چشمان قویشان بر میگردد.

این حشره از ۵ میلی متر تا ۳۰ میلی متر طول دارد این مگس ها معمولا بال های شفافی دارند بعضی از آنها بال های رنگی دارند آنتن های روی سرشان  کوتاه است از این جهت آنها در زیر راسته کوتاه  شاخکان نیز قرار می گیرند و دارای بدن تیره نیز می باشند و خط های راه راه دارند.

خرمگس

نمای از چشم خرمگس

چه زمانی خرمگس ها دیده می شوند؟

 معمولا در مناطق گرم تر و در فصول گرم سال بخصوص فصل تابستان در اطراف تالاب ها و دریاچه ها و حیواناتی نظیر اسب و گاو دیده می شوند از این جهت در کشورهای خارجی به این مگس ها مگس اسب و سگ می گویند ولی در ایران این حشره به این نام شناخته می شود.

این حشره در کشور آمریکا در ایالات گرم و مرطوب همچون فلوریدا دیده می شود.

 

نحوه تغذیه خرمگس ها

تمامی حیوانات برای تولید مثل خود نیاز به تغذیه مناسب دارند از این رو نوع  ماده این حشره برای تامین نیاز غذای خود از خون حیوانات، همچنین انسان ها استفاده می کند تا بتواند تخمک تولید کند از این رو دهان این حشره دندانه دار و انبری شکل می باشد و روی پوست را برش داده و خون را می مکد اما نوع نر این مگس از شهد گل  تغذیه می کند. در حالی که پشه ها نیش خود را در پوست فرو کرده و بعد شروع به مکیدن خون می کنند.

نیش خرمگس

 افرادی که توسط خرمگس ها گزیده می شوند در جای نیش این حشره کهیر قرمز و بزرگی را مشاهده کرده که اطرافش متورم و قرمز می باشد، همچنین این افراد می توانند نشانه های از قبیل خس خس سینه، سرگیجه و ضعف را نیز تجربه کنند، که در این صورت فرد دچار واکنش جدی آلرژیک شده که حتما باید به پزشک مراجعه کند.

همچنین  افرادی که فقط قرمزی را در ناحیه نیش داشتند اما با مرور زمان علائمی نظیر عفونت چرک یا افزایش درد و قرمزی در این ناحیه مشاهده کردند باید به متخصص مراجعه کنند.

در صورت مشاهده گزیدگی مراحل زیر را انجام دهید:

  • به محل زخم دست نزنید و آن را نخراشید. چون ممکن است دچار عفونت شده و زخم شما جدی تر شود.
  • محل نیش را با آب گرم به خوبی تمیز کرده و با پارچه تمیز آن را خشک کنید.
  • و می توانید برای کاهش درد خود از کمپرس سرد استفاده کنید.
  • توجه داشته باشید در هنگام مشاهده نیش از آب و صابون همراه آب گرم برای تمیز کردن محل گزیدگی استفاده کنید.
  • تا زمانی که عفونتی در محل زخم رخ نداده است نیاز به مراجعه به پزشک نمی باشد.

سمپاشی خرمگس

نیش خرمگس

 چرخه زندگی

نوع ماده این حشره چیزی حدود 25 تا 1000 تخم در لا به لای گل ها و گیاهان می گذارد این گل ها در مناطق خیس و مرطوب زندگی می کنند نظیر رودخانه و تالاب بعد از گذشت مدتی لاروهای حشره از تخم خود بیرون آمده و از مواد آلی موجود اطراف خود استفاده می کنند، برخی از آنها آبزی می باشند اما تعداد کمی از آنها نیز در خاک نسبتاً خشک رشد می یابند. این مرحله از زندگی  ممکن است چیزی بین یک تا سه سال طول بکشد، تا حشره بالغ شود.

 

سمپاشی خرمگس و شرکت سمپاش

این نوع مگس به اجسام متحرک و تیره جذب می شود و معمولا در بیرون خانه زندگی می کند اما به دلایلی ممکن است وارد خانه شود و خطرات جدی را ایجاد کند.

در اینترنت باید زمان زیادی صرف کنید تا سمومی که نیاز دارید را پیدا کنید و بسیاری از سموم ممنوعیت استفاده دارند و ممکن است شما نحوه استفاده از آنها را ندانید همچنین می توانید سمومی را در خانه خود به روش سنتی تهیه کنید اما ممکن است خطرناک باشد ولی شرکت سمپاشی کوشا پیشرو محیط سبز گزینه عالی برای رفع مشکل شما می باشد. این شرکت با تجربه های موفق خود پشتیبان شما در برطرف کردن این مشکل است.      

خرمگسها  خانواده  Tabanidae

راسته دوبالان زیر راسته براکی سرا:گروهی از دوبالان هستندکه این زیر راسته شامل چندین خانواده است که فقط خانواده Tabanidae دارای اهمیت پزشکی است.گونه های مذکور متعلق به جنس Symphoromylaبوده که قادر به خونخواری وایجاد مزاحمت برای انسان وحیوانات هستندودر آمریکای شمالی یافت می شوندولی قادر به انتقال بیماری نیستند.خانواده تابانیده شامل حشراتی متوسط تا درشت با قدرت پرواز زیادوبالهای قوی است که به دلیل تغذیه مکرروپرواز در اطراف حیوانات بزرگ مثل اسبها درطول روز به نامهای Horse fly،deer fly،Dog fly ودر اصطلاح فارسی خرمگس خوانده میشود.تا کنون 67گونه از خرمگس ها در ایران شناسایی ونامگذاری شده که از این تعداد 40گونه مربوط به جنس تابانوس،7گونه از جنس هماتوپوتا و دوگونه مربوط به کرایزوپس هستند.

مرفولژی خرمسگها:خرمگسها حشراتی به طول 5تا 25میلی متر،با بدنی قوی وقدرت پرواز زیاد هستند خرمگسهای جنس تابانوس بزرگترین دوبالان خونخوار محسوب میشوند،رنگ بدن خرمگسها از زرد،سبز،خاکستری تا قهوای تیره وحتی سیاه در گونه های مختلف متغییر است.

سمپاشی خرمگس سمپاشی خرمگس سمپاشی خرمگس سمپاشی خرمگس سمپاشی خرمگس سمپاشی خرمگس

بیولژی خرمگسها:خرمگسها حشراتی با دگر دیسی کامل هستند،حشرات ماده تخم های خود را به صورت دسته جمعی در محل های مناسب مانند آبهای کم عمق،زمین های گل آلود وحاوی مواد آلی،در زیر گیاهان درحال فسادوحتی در خاکهای مرطوب قرار میدهند.تخم ها باریک وکشیده به طول 1الی 2.5میلی متر ودر دسته جات 100تا1000تایی همراه یک ماده چسبنده به اشیا وگیاهان موجود در محل چسبانده می شود.تخم ها پس از 4الی 7روزدرشرایط مناسب تفریخ میشوند،ولی در دمای پایین این مدت طولانی تر میشود.تقریبا تمام تابانیده ها روز فعال هستندواکثرا درهوای گرم آفتابی بیشترین فعالیت را نشان می دهندولی تعدادی از گونه ها درهوای ابری وسایه فعالیت بیشتری دارند.فقط خرمگسهای ماده خونخوار هستند،نوع نر به دلیل عدم وجود آرواره های بالا قادر به خونخواری نیستندواز شیره گیاهان ومواد قندی دیگر تغذیه میکنند.رنگهای تیره،جثه درشت وحرکت میزبان از عوامل مهم در جلب خرمگسهاست،خرمگس ها در تغذیه بسیار با دقت ومحتاط هستندولی پس از شروع تغذیه وخونخواری به آسانی میزبان را رها نمیکنند،اکثرا علاقه به پرواز درسطح آب دارندواز این خاصیت برای تهیه تله هایی به شکل حوضچه ها واستخرهایی باسطح پوشیده از روغن استفاده میشود.

اهمیت پزشکی:تابانیده ها با خونخواری وگزش دردناک وهمچنین ترسح بزاق خود در بدن میزبان عوارض جدی مشخصی ایجاد میکنند.این موضوع به خصوص دردامپروری خسارات زیادی ایجاد میکندواز جمله منجر به کم خونی،کاهش وزن،وکاهش شیر دام ها میشود.درمناطقی که جمعیت این حشرات بالا باشدازهرحیوان به طور متوسط 100الی200 سی سی خون میخورد.درانسان گزش خرمگس ها علاوه بر ایجاد درد ومزاحمت میتواند منجر به زخم های پوستی(Dermatitis) وواکنش های شدید آلرژی به خصوص درافراد حساس شود.خرمگسها به دلیل دردناک بودن گزش،معمولا با عکس العمل سریع میزبان در بدو تماس روبه رومیشوند،وموفق به انجام خونخواری دریک مرحله نشده،وخونخواری منقطع دارند.این نحوه خونخواری باعث میشود که این حشرات ناقلین مکانیکی مناسب وموفقی برای بیماری ها وعفونت های خونی وپوستی میباشند.مهم ترین این بیماری ها شامل سیاه زخم یاشاربن(Anthrax)،آنا پلاسموسیس (Anaplasmosis)،تولارمی(Tularemia)یاDeer fly fever وتریپانوزمیازیس ناشی ازT.evansiهستند.درمورد انتقال بیولوژیک بیماری ها به انسان فقط بیماری Loasisتوسط خرمگس ها به این شکل قابل انتقال است عامل بیماری یک نوع کرم از گروه فیلر ها به نام Loa loaاست.

روش های مبارزه وکنترل خرمگس ها:راهکارهای موفقیت آمیزمبارزه با خرمگس ها که به شکل وسیع قابل استفاده میباشدعملا محدوداست به دلیل وسعت مناطق فعالیت حشرات بالغ وحضور واستراحت آنها خارج از اماکن سمپاشی علیه آنها امکان پذیر نیست ومبارزه شیمیایی بیشترعلیه لارو به صورت سمپاشی درمحل های تخم ریزی ورشد لاروبا سموم محلول در روغن صورت گرفته وتا حدی موفقیت آمیز بوده.خشکاندن باتلاق ها ومحل رشد خرمگسها از طریق زهکشی موجب کاهش جمعیت آنها میشود،درمورد حیوانات سمپاشی سطح بدن آنها با سموم پیروتیروییدی توام با مواد سینرژیست ودرمورد انسان استفاده از ترکیبات دورکننده درمحل های آلوده تا حدی از گزش آنها جلوگیری میکند.یکی از راههای مبارزه با فرم بالغ استفاده از تله های چسبان سیاه رنگ به ابعاد 60در60 سانتی متر است که به شاخه های درختان با فواصل معین آویزان شده وباعث جذب،چسبیدن ومرگ خرمگسها میشود.که در آمریکا استفاده و به طور نسبی موفقیت داشته است.

 

سمپاشی مگس

Call Now Buttonتماس با ما